Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΜΑΘΗΣΗ
YourForum > Various posts > Links
NickTheGreek
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΜΑΘΗΣΗ

ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ - JAVA, HTML, MySQL, SECURITY & UTILITIES, UBUNTU, VB.NET, NETWORKS

extra.info.png

CODE
http://kassapoglou.blogspot.com/


manos
Very very interesting! I will post it in my forum too!
XRUSA
nice...
DRUG ADDICT
Κατι παρομοιο παρουσιαστηκε πριν απο λιγες μερες και στο ΤΕΙ Λαρισας , δεν ειναι ιδιωτικη πρωτοβουλια,(ειναι συνχρηματοδοτουμενο προγραμμα ΕΕ και Ελλαδας).Ουσιαστικα το τμημα Τεχνολογιας Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων αγορασε την ηλεκτρονικη πλατφορμα Lotus Learning Space.Σε αυτη την πλατφορμα υπαρχουν 200+ τιτλοι μαθηματων με 2 κατευθυνσεις: Πληροφορικης και Δικτυα &Τηλεπικοινωνιες.

(Περισσοτερα σε κανονικο ποστ default.biggrin.gif )

-.-
NickTheGreek
το άλλαξε το site ο Μιχάλης και διαβάζω και ένα θέμα που αναφέρεται στον σκοπό της όλης προσπάθειας:

"ΣΚΟΠΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ BLOG


Περνώντας από τα διάφορα στάδια και τις βαθμίδες της μάθησης, μπορώ με απόλυτη σιγουριά πια να προσδιορίσω το πρόβλημα που τόσο συχνά με έκανε να χάσω τον ύπνο μου και να “σπαζοκεφαλιάσω” για να μπορέσω να ολοκληρώσω τον κύκλο της μόρφωσης μου. Και για να μην σας κρατάω άλλο σε αγωνία, σας λέω ότι απλά είναι η έλλειψη της απλότητας στην μάθηση.
Θυμάμαι εκείνες τις στιγμές αγανάκτησης που προσπαθώντας να βάλω τα σωστά κομμάτια του παζλ μαζί, και συγκρίνοντας σκόρπιες σελίδες από τόσες διαφορετικές πηγές είχαν μόνο σαν αποτέλεσμα να ξοδεύονται άπειρες ώρες αποκλειστικά και μόνο στην εύρεση της πληροφορίας και όχι στην διαχείριση της. Φυσικά όταν κανείς ασχολείται στο επίπεδο της έρευνας η εμπειρία και η αξία αυτής της διαδικασίας θεωρείτε ανεκτίμητη, όμως δεν είναι αναγκαίο όλοι να περάσουν από το ίδιο μονοπάτι για να μπορέσουν να αποκτήσουν τις βασικές γνώσεις επάνω σε τεχνολογικά θέματα. Ζούμε σε μια σύγχρονη κοινωνία που η πληροφορική δεν είναι κλάδος εκπαίδευσης αλλά τρόπος ζωής. Όμως δεν χρειάζεται να μας φοβίζει ούτε και να μας αποθαρρύνει.
Δεν υπάρχει λόγος ο καθένας να "ανακαλύψει τον τροχό από την αρχή" ούτε και να αρχίζει κάθε φορά από το μηδέν. “Εάν είναι έτσι τότε τα πράγματα¨, θα με ρωτούσατε, “από που μπορώ να αρχίσω απλά και σωστά?¨ Σε αυτό το σημείο φαίνεται η αξία ότι υπάρχουμε εμείς οι εκπαιδευτές για να προσφέρομαι ένα προβάδισμα και μια γρήγορη αλλά σωστή εκμάθηση. Το μυστικό όμως δεν είναι τόσο στην εκπαίδευση αλλά στην σωστή καθοδήγηση και στην απλότητα όσο και στην διαύγεια στην απάντηση που θα πάρετε. Είναι αυτό που έλεγα και εγώ κάποτε.....και ακόμα το λέω......"Τώρα το κατάλαβα"....
Από εδώ θα κάνουμε συστηματική δουλειά εκμάθησης επάνω σε διάφορα τεχνολογικά θέματα όπως προγραμματισμό, δίκτυα, ιστοσελίδες, και πολλά άλλα. Θα προχωράμε αργά, σταθερά, με απλά λόγια, με πολλά παραδείγματα και αν μας επιτρέπει και η χωρητικότητα της ιστοσελίδας και με πολλές βήμα-προς-βήμα εικόνες.
Σίγουρα στο κοντινό μέλλον, θα δημιουργήσω ένα πιο επαγγελματικά διαδικτυακό εκπαιδευτικό χώρο, με μεγαλύτερη ευελιξία στον τρόπο παρουσίασης των κειμένων. Ελπίζω σε αυτό κυρίως το κομμάτι να βρώ κάποια εξωτερική βοήθεια με την μορφή δωρεάς ή χορηγίας για να μπορέσω να καλύψω οποιαδήποτε έξοδα. Προς το παρών ας ξεκινήσουμε το ταξίδι μας από εδώ. Ελπίζω να βρω ανταπόκριση τόσο από “διψασμένους” για μάθηση αναγνώστες όσο και από εκπαιδευτές που συμφωνούν με την φιλοσοφία μου και θέλουν και αυτοί να προσφέρουν με τον δικό τους τρόπο γράφοντας και αναλύοντας κάποιο θέμα μέσα από το blog.
Σας ευχαριστώ που με επισκεφτήκατε και ελπίζω να γίνει αυτό το blog ένα από τα αγαπημένα σας. Το email μου είναι διαθέσιμο για οτιδήποτε σχόλια ή παρατηρήσεις που τυχών έχετε.
Με εκτίμηση και σεβασμό

Μιχάλης Κασάπογλου
Michail-Kassapoglou@hotmail.com
Καθηγητής Τεχνικής Εκπαίδευσης"
NickTheGreek
κρίμα που το affiliation δε σημαίνει το ίδιο για όλους sad.gif

Big
Είναι τρομερός ο τυπάς. Κινητή εγκυκλοπαίδεια και μάλιστα οι επεξηγήσεις καλύτερες και από αυτές των κλασσικών βιβλίων για αρχάριους.


Πολύ ωραία προσπάθεια default.wink.gif
NickTheGreek
αν ξηγιόταν και 50% από όσο του ξηγηθήκαμε εγώ και ο dimtsak θα είχα να λέω... αλλά τώρα έχω επιφυλάξεις
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.