Ενα είναι το μόνο σίγουρο... Η επίσκεψη του Ολυμπιακού στις ΗΠΑ, έκανε πάταγο! Μετά τις απειλές του μάνατζερ του Κρις Μόρις, Τομ ΜακΛάφλιν για κατάσχεση του τζετ που μετέφερε την «ερυθρόλευκη» αποστολή στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, των εισιτηρίων επιστροφής, του αθλητικού εξοπλισμού και τέλος πάντων ό,τι είχαν και δεν είχαν μαζί τους οι Πειραιώτες, άλλος ένας ατζέντης που εκπροσωπεί τον Μόρις, ο Γκάρι Εμπερτ, αποφάσισε να ασχοληθεί με την υπόθεση για να πάρει τα χρωστούμενα στον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού και σίγουρα έκλεψε την δόξα του συναδέλφου του...

Οπως αναφέρει το αμερικανικό «Sportillustrated», ο Εμπερτ έκανε αναφορά στην αστυνομία, καθώς του διεμήνυσαν ότι αν δεν αφήσει την υπόθεση στο... συρτάρι θα τον σκοτώσουν!!!

Ο Εμπερτ, με δηλώσεις του στην παραπάνω ιστοσελίδα, είπε ότι τη Δευτέρα επικοινώνησε με τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο κι αργότερα μέσα στην ημέρα, δέχτηκε τηλεφώνημα από Ελληνα ατζέντη (σ.σ: είπε ότι είχε ελληνική προφορά) -o οποίος σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του εκπροσωπούσε τους «ερυθρόλευκους»- που τον απείλησε!

«Δέχτηκα μια κλήση από κινητό με ελληνικό αριθμό. Ο τύπος που μου μιλούσε, μου ζήτησε να αφήσω ήσυχο τον Αγγελόπουλο, όμως εγώ του είπα ότι θα τα πάρω τα λεφτά που χρωστάνε στον Μόρις. Ο τύπος μου είπε, "άστον ήσυχο, κάνε ό,τι κάνεις μέσω της δικαστικής οδού". Εγώ του ανταπάντησα ότι είχα κάθε δικαίωμα να τηλεφωνήσω στον Αγγελόπουλο και τότε με έντονο ύφος αυτός μου είπε... Ασε ήσυχο τον Αγγελόπουλο, αλλιώς θα σε σκοτώσω»!

Ο Εμπερτ αφού έκλεισαν το τηλέφωνο, όπως πάντα ο ίδιος λέει, κάλεσε τον αριθμό του Ελληνα ατζέντη και του είπε ότι δεν του άρεσε ο τρόπος που του μίλησε και οι απειλές του. «Δεν είχε πολλά να πει τότε... Πιστεύω πως απόρησε με το πως κατάφερα να βρω τον αριθμό του»!

Ο Αμερικανός ατζέντης, τόνισε μεταξύ άλλων, ότι θα προσφύγει στην αρχή προστασίας δεδομένων για να ανακαλύψει αν ο συνομιλητής του, έχει σχέση με τον Ολυμπιακό... Πάντως, ο Εμπερτ δεν πτοείται από όλα αυτά κι ετοιμάζεται να δεσμεύσει τους λογαριασμούς του Ολυμπιακού από τα έσοδα της Ευρωλίγκας (σ.σ: οι λογαριασμοί βρίσκονται σε ισπανική τράπεζα) για να πάρει τα λεφτά του πελάτη του και κλείνοντας δήλωσε... «Γράφτε το με αίμα... Εγώ θα τα πάρω τα λεφτά»!!!

Ερωτηθείς ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος κατά την επιστροφή της ομάδας από τις ΗΠΑ, απάντησε: «δεν ασχολούμαστε με φαντασιόπληκτους».