Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Usr9108a
YourForum > Technical Library & Troubleshooting > Nick The Greek's Corner > Ask me
Πούνιος
Έχω λοιπόν ένα USR9108a συνδεδεμένο στο ΟΤΕΝΕΤ και δύο Η/Υ που το χρησιμοποιούν. Το ένα είναι κανονικό desktop και το άλλο ένα docking station του HP TC1100 (tablet computer). Όταν λοιπόν τους έχω με το ενσύρματο, όλα πάνε ρολόι. ‘Όταν όμως το βγάζω το TC1100 να συνδεθώ ασύρματα, με συνδέει μεν, αλλά μετά από κάπου 20΄΄ δεν μπορώ να δω το διαδίκτυο. Επαναλαμβάνω: η σύνδεση μοιάζει τέλεια, το ΙΡ όπως πρέπει. Το repair μου επιτρέπει να ανοίξω ξανά μια-δύο σελίδες και… πάπαλα, πάλι.
Έκανα τα εξής πειράματα: να του αφήσω το αυτόματο DNS server (προτιμώ να τον έχω εκτός), να κλείσω το firewall, ακόμα και το Bit Defender εντελώς. Έχω άψογο σήμα. Το TC1100 πετάει σε όλα τα αεροδρόμια και HotSpots του κόσμου (με αυτόματο DNS server φυσικά), και στο σπίτι δεν θέλει παρά μόνο καλωδιωμένο. Αγγάρεψα ένα γνωστό παιδί (που είναι και επαγγελματίας), το παλεύαμε μερικές ώρες και δούλεψε. Αργότερα όμως, που αναγκάστηκα να κάνω επανεγκατάσταση WIN+Bit Defender καθώς και ολικό reset του USR, διαπίστωσα πως η τότε διάγνωσή μας ήταν λάθος: πάλι τα ίδια. Τι μου φταίει λοιπόν; ize.think.gif
NickTheGreek
είτε θα μας δώσεις λεπτομέρειες ( firmware etc ) είτε απομακρυσμένη πρόσβαση να το προσπαθήσουμε και πιθανότατα να το φτιάξουμε

Χρησιμοποιώ το 9108 εδώ και 2 χρόνια και πιστεύω έχω ασχοληθεί αρκετά, μέχρι και ConnX TV έστησα προ 10ημέρου χωρίς να εγκαταστήσω ποτέ το δίκό τους router
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.